RTÜK Youtube’u Değil Netflix, PuhuTV ve BluTV Gibi Platformları Denetleyecek!

Gelişen teknolojiyle birlikte artık diziler televizyonlar için değil internet ortamı için çekilmeye başlandı. Birçok başarılı yapım sadece internet üzerinde yayınlanıyor ve televizyonlara oranla daha fazla izleyici kitlesiyle buluşuyor. Bu durumun uydu kanallarını tehlikeye atacağını düşünen RTÜK, artık Netflix, Puhu TV ve BluTV gibi platformları denetleme yetkisine sahip.

Bildiğiniz üzere RTÜK, televizyonlarda ve radyolarda yapılan yayınları denetleme ve gerekli gördüğü taktirde cezalandırma yetkisine sahip. Bu sayede televizyon programlarında yer alan şiddet, küfür ve bağımlılık yapan maddelerin önüne geçilebiliyor. Çocukların ve gençlerin kötü alışkanlıklar edinmemesi için çalışan kuruluş artık internet ortamında da faaliyet gösterecek.

Uzun bir süredir çalışmaları yürütülen ve onay almayı bekleyen RTÜK denetim yasası yavaş yavaş kabul ediliyor. RTÜK’ün internet yapımlarını denetleyeceği haberinin ilk ortaya çıkmasından itibaren sosyal medyada büyük bir tepki oluştu. Bu tepkiyi dizi hayranları ortaya çıkardı. Çünkü televizyondaki sansürlerden bıkıp internet ortamında dizi izleyen kullanıcılar, yeni yasayla birlikte deyim yerindeyse sansürsüz içerik bulamayacaklardı. İşte bu duruma düşmek istemeyen kullanıcılar RTÜK için büyük bir isyan kampanyası başlattı.

Bu tepkilerin yaygınlaşmasından sonra RTÜK sadece Youtube ve Facebook’u denetleyecek denildi. Fakat bugün ortaya çıkan bir haberde durumun tam tersi olduğu anlaşıldı. T24 internet sitesinden aldığımız habere göre RTÜK, Youtube ve Facebook’u değil Netflix gibi platformları denetlemek istiyor. Bu platformları uydu kanallarına bir rakip olarak gören RTÜK, bu kanallara kısıtlama getirerek -sanırız- popülerliklerini azaltmaya çalışacaklar.

RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy tarafından yapılan açıklamada, geleneksel yayıncıları korumamız gerekiyor. Bu tür platformlar yayıncı gibi görünmüyorlar fakat yayıncılar ve kontrol etmemiz lazım, dedi. Ayrıca Twitter, Facebook ve Youtube gibi platformların henüz denetlenmeyeceğini açıkladı.

Uzun lafın kısası, önümüzdeki günlerde dizi hayranları büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaşabilir. Çünkü RTÜK istediği yetkiyi elde ederse artık dizilerden keyif almayacaksınız gibi görünüyor.

RTÜK’ün bu girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce internet yapımlarına sansür gelmeli mi?

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir